Wycieczka na wakacje w Gruzji

Gruzja jest krajem nieco orientalnym, dlatego należałoby zaplanować wakacyjną podróż w ten rejon z wyprzedzeniem. Wycieczki do Gruzji zacznijmy od waluty, ta bowiem jako podstawowy środek płatniczy stanowić będzie dla nas bilet w wiele miejsce, a więc zaopatrzmy się w lari. Kurs gruzińskiego pieniądza jest łatwo liczyć, mnożąc lub dzieląc wszystkie ceny razy dwa.

gruzjaDrugą istotną i charakterystyczną cechą kraju byłego bloku komunistycznego jest język, który swoją emocjonalnością przypomina nieco arabski. Na szczęście obejdzie się bez jego nauki, bowiem wystarczy nam znajomość… rosyjskiego! Tak, w Gruzji jest bowiem język znacznie popularniejszy od angielskiego. Ten drugi jest wprawdzie znany w bardziej ucywilizowanych miejscach, ale język rosyjski wciąż bywa pamiętany przez starszych mieszkańców. Loty są tanie – nasz koszt wycieczki d Gruzji wyniesie poniżej trzystu złotych. Lokum powinniśmy zarezerwować sobie zawczasu – w Gruzji działają podobne do naszych hostelów ośrodki. Koszmarny jest natomiast transport. Większość dróg wymaga napędu na cztery koła.

Ciekawostkę stanowi fakt, że podróżni zmotoryzowani odnajdą układ kierowniczy po stronie prawej, choć ruch obowiązuje też jak w Polsce – jest prawostronny. Lokalna ludność jest przyjaźnie nastawiona i chętnie odsprzeda produkty gospodarstwa domowego i nocleg. Miłym gestem jest sympatia wobec naszego Lecha Kaczyńskiego, który „firmuje” wiele nazw gruzińskich ulic.

Problemem Gruzinów jest alkohol – tu pije się go naprawdę wiele. Wybierając się na wakacje w Gruzji warto sprawdzić klimat. Jest bardzo zmienny – od górzystego z ośnieżonymi szczytami przez tropikalne stepy aż po półpustynny. Amplitudy temperatur są ogromne i nie jest niczym szczególnym przymrozek po czterdziestostopniowym dniu.

Dodaj komentarz