Tynki cementowo-wapienne i maszynowe

Najpowszechniejszym sposobem wykańczania ścian w domach jest stosowanie tynków wapienno-cementowych. Ich popularność wynika ze sporych walorów użytkowych. Tynki wykonane z tego materiału są trwałe, solidne i suche. Jeśli na tynkach pojawia się pęknięcia lub odpryski to zwykle jest to wina nieodpowiedniego ich nałożenia.

Najważniejszym elementem jest przygotowanie podłoża. Powinno być ono suche, pozbawione wszelkich zanieczyszczeń jak brud, kurz. Tynki należy nakładać w odpowiedniej temperaturze co najmniej 5 stopni Celsjusza. Lepiej jednak nie nakładać tynków bezpośrednio po zakończeniu budowy. Ściany przez pewien czas jeszcze pracują. Potrzeba więc czasu aż wszystko wyschnie. Najlepiej odczekać dwa tygodnie i dopiero po tym okresie nakładać tynk na ściany. Zanim więc zaczniemy nakładać tynk na ścianę najpierw musimy zagruntować ściany. By całość prezentowała się jak najlepiej potrzeba około 30 dni na to by tynki wyschły. Dobrze jest w tym okresie jak najczęściej wietrzyć mieszkanie. W innym przypadku może dojść do zawilgocenia pomieszczenia. Na rezultaty takiego działania nie trzeba długo czekać.

W niedługim czasie na ścianach może pojawić się pleśń i grzyby. Tynki cementowo-wapienne nie zawsze gwarantują uzyskanie gładkiej powierzchni. Jeśli wygląd ścian nie prezentuje się zbyt dobrze możemy postawić na zastosowanie gładzi. Za jej pomocą możliwe jest uzyskanie gładkich i jednolitych powierzchni. Z całą pewnością tynki cementowo-wapienne są bardzo wytrzymałe. Z kolei tynki maszynowe stosuje się we wnętrzach przemysłowych, wszędzie tam gdzie znajdują się dość spore powierzchnie. W domach jednorodzinnych pod względem ekonomicznym ich stosowanie nie jest zasadne. Jeśli więc chcemy cieszyć się pięknym wnętrzem to postawmy na tynki cementowo-wapienne wykończone gładzią, która daje nam gładką powierzchnię ścian.

Zobacz tez: Tynki gipsowe Kraków | Inside-System.pl

Dodaj komentarz