Słodkie desery i ciasta

Prawie każdy z nas kocha słodkości. Zajadamy się nimi i nie wyobrażamy sobie życia bez ciasteczek, ciast czy pączków. Generalnie rzecz ujmując, desery można kupić albo przyrządzić samodzielnie. Jeżeli chodzi o kupno, na rynku znajduje się mnóstwo cukierni, które oferują wszelkiego rodzaju słodycze.

deser jogurtowy z chia

Desery możemy podzielić w zależności od tego czy są zestalone tj. gęste, czy nie. Przykładowo desery zestalone na zimno to galaretki, musy czy kremy oraz zestalone na ciepło to np. budynie. Ze względu na składniki użyte do ich przygotowania, można wyróżnić desery owocowe, mleczne czy ryżowe, natomiast biorąc pod uwagę temperaturę podania mamy mrożone, zimne i gorące. Ze względu na sposób wykonania możemy je podzielić na surowe, gotowane, pieczone oraz smażone. Każdy z nas ma inny smak, dlatego wbrew pozorom nie każdy lubi ten sam rodzaj deseru. Bardzo popularne w naszym kraju są ciasta. Już nasze babcie specjalizowały się w pieczeniu szarlotek, kołaczy, czy przepięknych tortów. Samodzielne przygotowywanie deserów, choć często czasochłonne, może być świetną zabawą dla całej rodziny. Wystarczy mieć pod ręką dobre przepisy na desery. Szczególnie dzieci uwielbiają pomagać w czynnościach związanych z mieszaniem poszczególnych komponentów, a także zdobieniem ciast.

Przepisy na ciasta znajdziemy dosłownie wszędzie, począwszy od książek, po prasę specjalistyczną oraz internet. Są jednak takie wypieki, których receptury zapamiętujemy na całe życie np. babka piaskowa. Raz upieczona – pozostaje w pamięci. Co więcej, za każdym razem lubimy po nią sięgać.

Dodaj komentarz