Rodzaje badań USG

aparat usgW diagnostyce obrazowej można wyróżnić kilka metod badawczych, wśród których można wyróżnić badanie: tomografię komputerową, rezonans magnetyczny, pozytonową tomografię emisyjną czy badanie ultrasonograficzne. Badanie USG opiera się na zjawisku odbicia fali dźwiękowej.

Aparaty ultrasonograficzne wykorzystuje się do diagnozy chorób układu moczowego, układu płciowego u kobiet i mężczyzn, układu ruchu (dotyczy to zarówno mięśni, jak i stawów), układu krwionośnego i układu nerwowego. Każdy aparat USG w zależności od producenta różni się między sobą w niewielkim stopniu, ponieważ największa zmiana dotyczy rodzaju oprogramowania. Wspomniane aparaty w niewielkim stopniu różnią się wielkością i kształtem aparatu, czyli wyglądem zewnętrznym.

Podobnie tyczy się kwestia głowić, którymi wykonuje się badania. Tu też różnice mają charakter estetyczny. Wyróżnić można kilka głowic, wśród których można wymienić głowicę do wykonywania badania przez powłoki brzuszne, głowicę do badania ginekologicznego – dopochwowego, głowicy do badania echokardiograficznego wykonywanego przez skórę klatki piersiowej i przez przełyk (tak zwane badanie echokardiograficzne przezprzełykowe) oraz głowica służąca do wykonywania badania mięśni, stawów i piersi.

Każde takie badanie wykonuje osoba, która posiada spore doświadczenie w wykonywaniu badań ultrasonograficznych oraz ukończyła właściwy dla swojej specjalności kurs. Ukończony dopiero kurs uprawnia lekarza do wykonywania i opisywania wykonywanych przez siebie badań USG.

Dodaj komentarz