Powstrzymując płomienie – materiały ogniotrwałe

materiały ogniotrwałeMateriały ogniotrwałe to, jak sama nazwa wskazuje, materiały stosowane w urządzeniach przeznaczonych do pracy w wyjątkowo wysokich temperaturach. Są to np.: kadzie i piece odlewnicze, obrotowe piece do cementu, formy odlewnicze. Ich właściwości fizyczne i chemiczne muszą sprostać działaniom wysokich temperatur.

Od ich odpowiedniej jakości, a tym samym odporności zależy funkcjonalność i efektywność procesów technologicznych odbywających się właśnie w wysokich temperaturach. I tak, materiały ogniotrwałe wykorzystuje się przede wszystkim w hutnictwie żelaznym i to od ich jakości zależy długość eksploatacji danego urządzenia oraz jego poprawne funkcjonowanie. Materiały te składają się przede wszystkim z tworzyw ceramicznych oraz niemetali wysoko-glinkowych i krzemionkowych.

Wykorzystuje się je głównie do izolacji, ale również tworzenia tzw. materiałów monolitycznych np. betonów ogniotrwałych do pokrywania podłóg, ścian itp. Przykładem wyrobu stosowanego jako materiał ogniotrwały jest zaprawa ognioodporna. Zaprawy tego typu są zwykle wymieszane na gotowo, a wysoka zawartość np. tlenku glinu sprawia, że mają właściwości ognioodporne. Oznacza to, że mogą wytrzymać temperaturę wahającą się od 1200 – 2000 stopni Celsjusza. Wartość ta jest zmienna i zależy od rodzaju zaprawy.

Tych do wyboru mamy bardzo wiele, od zapraw przeznaczonych do impregnowania, natryskiwania i powlekania, przez zaprawy przeznaczone do wiązania materiałów izolacyjnych lub cegieł używanych do wykładania pieców wysokotemperaturowych, aż po specjalistyczne zaprawy np. do szczelin kominowych.

Dodaj komentarz