Miejsce na kolejny biurowiec

budownictwoObecnie przed architektami stoją ogromne wyzwania. Miasta rozrastają się w mgnieniu oka. Jest coraz mniej wolnej przestrzeni, którą można wykorzystać. Niekiedy warunki geologiczne nie pozwalają na zabudowę. Budownictwo w wielkich miastach jednak nadal się rozwija. Aby uzyskać wolną przestrzeń, często trzeba wyburzać stare nieruchomości, które w najbliższej przyszłości groziłyby i tak zawaleniem.

W centrach miast przeważają jednak wieżowce. Ogromne biurowce górują nad budynkami mieszkalnymi. Wszystko jest uwarunkowane brakiem przestrzeni. Każde z miast ma plan zagospodarowania przestrzennego, który z góry powinien porządkować przestrzeń miejską. Oczywiste jest, że nie w każdym miejscu mogą powstać wielopiętrowe biurowce. Każdy budynek powinien wkomponowywać się w miejsce, gdzie powstaje. Znane są nam koszmarne bryły, które nijak nie pasują do otoczenia. Najgorsze jest to, że po postawieniu budynku niewiele już można zrobić. Stąd także istotna jest rola budownictwa jako dziedzinie, która organizuje i ozdabia przestrzeń, w jakiej żyjemy. Każda działka przeznaczona pod zabudowę powinna być dokładnie zbadana jaki rodzaj budynków można na niej postawić.

Tutaj z pomocą przychodzi geotechnika. Istotne jest badanie gruntów, zanim powstaną projekty. Nie każde podłoże jest w stanie udźwignąć wielopiętrowy blok. Często też wyniki opinii gleby wymagają istotnych zmian w umiejscowieniu dróg. Zatem pogodzenie norm budowlanych, warunków podłoża i wymagań klienta jest nie lada wyzwanie. Szczególnie w wielkich miastach, gdy przestrzeń jest bardzo ograniczona a wymagania ogromne.

Dodaj komentarz